gerb-kraine.png

Нотаріус

Стельникович
Альона Михайлівна

Міністерство Юстиції України

Свідоцтво № 9723

Copyright © Notarius.kyiv.ua

Заява про виїзд дитини за кордон

дозвіл, згода батьків

Заява на виїзд дитини за кордон (іноді її невірно називають довіреністю на вивезення дитини) – це письмовий документ, який складають батьки в присутності нотаріуса для підтвердження факту дозволу виїзду дитини віком до 16 років за межі України.

Значення документа

При виїзді за кордон прикордонна служба України, та країни до якої дитина подорожує, вимагають надати документи, що підтверджують наявність законних підстав на виїзд дитини. Зокрема, звертається увага на наявність свідоцтва про народження та нотаріально засвідченої письмової згоди обох, або одного з батьків.

Де і коли потрібен дозвіл на виїзд дитини?

Дозвіл на виїзд дитини за кордон найчастіше потрібен у таких випадках:

  1. Подорож тільки з одним з батьків: Якщо дитина виїжджає за кордон з одним із батьків, тоді інший батько або мати повинні надати письмову згоду на це. Дозвіл на виїзд підписується тим з батьків, який залишається в Україні.

  2. Виїзд з іншою особою: Якщо дитина виїжджає за кордон у супроводі третьої особи (дід, баба, брати, сестри, тренер, керівник делегації…), будь-якої, яка не є її батьком, необхідно мати дозвіл від обох батьків.

Коли дозвіл на виїзд дитини не потрібен?

Частіше за все дозвіл на виїзд дитини за кордон не знадобиться у таких випадках:

  1. Батько-іноземець: Якщо наприклад мати виїзжає з дитиною, батко якої іноземець, дозвіл на виїзд від батька не потрібен.

  2. Батьки-одинаки: Якщо мати або батько дитини офіційно визначені як одинаки, дозвіл на виїзд дитини не потрібен.

Доволі часто нотаріусу задають питання, чи потрібен дозвіл на виїзд дитини за кордон під час воєнного стану, або якщо батько не платить аліменти і таке інше.

Так, у всіх цих питаннях є правове підгрунтя і можна знайти аргументи про те що у деяких випадках можна відправити дитину з України і без дозволу. Але справа у тому, що рішення про те, чи можна пропустити дитину через кордон без міжнародно визнаного документу, приймає службовець прикордонної служби певної країни, для якого діють тільки локальні правила, а не обставини які ситуативні для України.

Тому, нотаріус не може відповісти на такі питання, бо відповідальність повинні брати на себе батьки.

Звичайно, як нотаріус, я рекомендую завжди оформлювати дозвіл на виїзд дитини, щоб уникнути ризиків відмови під час поїздок до будь-яких країн. До того ж, власне дозвіл коштує недорого, а видається мінимум на рік, тому протягом року можна взагалі не перейматися цим питанням незалежно від країн перебування.

Замовити дозвіл онлайн

Ви можете подати заявку на оформлення дозволу для виїзду дитини онлайн. Після чого нотаріус зв’яжеться з вами та проконсультує стосовно документів та вартості.

Базовий перелік документів

  • Свідоцтво про народження дитини;
  • Паспорти та ідентифікаційні коди батьків;
  • Паспортні дані третьої особи (за необхідності).
UK